معلم تو کیست؟

who-is-your-teacher
4
(1)

روز معلم بر همه معلمان جهان و مخصوصاً معلمان کشور خودمون مبارک باد. و از طرفی شهادت شهید مطهری رو تسلیت میگیم. در این فایل صوتی در رابطه با معلم می خواستیم صحبت کنیم. چرا روز شهادت شهید مطهری رو به نام روز معلم گذاشتند؟ یک نکته ای در این قضیه ههست. اینکه ما باید در زندگی معلم های خودمون درست انتخاب کنیم. هر کسی در این عالم می تونه به ما چیزی رو یاد بده و می تونه بیاد یک تریبونی رو در دست بگیره و یک آموزش هایی رو ارائه بده. دنیا پر شده از آموزش های مختلف.

ما باید چه کسی رو انتخاب کنیم به عنوان معلم که بتونیم به او اعتماد کنیم و زندگیمون رو بر اساس آموزش های اون فرد بچینیم؟ اینکه روز شهادت آیت االه مطهری رو به عنوان روز معلم نام نهادند ، این پیام رو داره که فردی می خواد معلم باشه ، خیلی حرف های بزرگی برای گفتن داشته باشه. درسته توی زمینه ای مختلف آدم می تونه معلم بگیره: خیاطی ، آشپزی ، گلدوزی ، اینها همه مهارت های روزمره هست.

ولی وقتی که صحبت از روح میشه و ما می خوایم روحمونو پرورش بدیم ، به عنوان یک انسان رشد کنیم و جایگاه خودمونو در این عالم ، در کائنات رو به دست بیاریم و اون چیزی که خداوند از ما خواسته رو بهش برسیم ، به کمال خودمون برسیم ؟ باید به حرف کسی گوش کنیم که این راه رو رفته و این کار رو بلده. و می دونه که توی بحث روحی می خواد چه چیزی به ما آموزش بده و منبع آموزشش یک منبع قدرتمنده و قدرتمند تر از خداوند هم که کسی نداریم.

پیامبران الهی و ائمه معصومین بهترین معلمان بشریت

کسی که میاد به ما آموزشی رو میده و میگه: روحتون رو اینطور تربیت کنید. در نهایت باید سرچشمه آموزش های او از خداوند بیاد. خداوند منشأ بی نهایت علم ، قدرت ، مهربانی و رأفت و همه اسامی که ما از خداوند می دونیم ، هست. پس ما باید از او بگیریم.

خداوند اومده آموزش های خودش رو ازط طریق انبیاء الهی ، امامان ما به دست ماها رسونده. پس انتخاب معلم خیلی مهمه. به چه کسی می خوایم گوش کنیم؟ به چه کسی می خوایم دل بسپاریم؟ که روح ما در دست خودش بگیره و بگه: من برای روح شما برنامه جامعی دارم ، بیاید از این به بعد اینطوری زندگی کنید. اینطوری فکر کنید. دنیا رو اینگونه ببینید.

در بعد معنوی اینطوری معنویتتون رو بسازید. پس این خیلی مهمه که ما معلم درست رو انتخاب کنیم. اگر می خوایم بدون قصد و غرض رشد کنیم و از حالت عوام گونه بیایم بالا ، باید بریم سراغ خداوند و فرستاده های خداوند که انبیاء او هستند و آخرین نبی خداوند که پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله و سلم هستند. و بعد از ایشون هم خود پییامبر گفتن امامان بعد از ما اینها هستند ، باید به حرف اینها گوش کنید.

خیلی جالبه. وقتی که شما میرید به سر چشمه های علم و قدرت و دانش متصل میشید ، دیگه هر چیزی که اونها میگن ، وقتی که شما در بعد عملی در زندگیتون پیاده می کنید ، می بنید که بسیار بسیار حرف هاشون درست و صحیح و قدرتمنده. مثلاً امروز یک کلام زیبا از امیرالمؤمنین علی علیه السلام می خوندم ، چقدر ایشون قشنگ تحلیل کرده بودند.

شایستگی و لیاقت ، شهرت به دست آمده از تبلیغات را در هم می شکند

کسی که با استفاده از یک اتفاقی ، یعنی اتفاق باعث میشه که اون فرد مشهور بشه ، اسم در کنه و با استفاده از اون اتفاق مشهور بشه ، صلاحیت و شایسته بودن افراد میاد غالب میشه بر اتفاق. و در نهایت صلاحیت و شایستگی برنده میشه. مثلاً فرض کنید یک نفر میاد با پول و تبلیغ و یک سری نفوذ و اعمال نفوذ خودشو برند می کنه و میگه: من باید رئیس باشم و من باید بگم شما چیکار کنید.

ولی کسی که از درون شایستگی و لیاقت داره ، میاد خود بخود مثل یک چشمه ای که جوشان هست ، میاد اون اتفاق رو تخریب می کنه و اون فردی که با زرو پول یا هر چیزی اومده قدرت گرفته و اسم در کرده ، می بینی در بازه زمانی اسمی از اون فرد نیست و اون کسی که به ذات خودش اون شایستگی و توانایی رو داشته ، خودبخود هر چیزی که دنبالش هست ، اون تثبیت میشه و همه دنیا میان اون فرد رو مور توجه قرار میدن.

که این رو در تاریخ دیدیم: در بعد مذهبی ، ورزشی و… هر کسی توانایی خودشو داشته ، اون توانایی میاد مثل یک گیاهی که از دل خاک رشد کنه ، میاد همه موانع رو کنار می زنه و در نهایت اون فردی که توانا هست ، رشد می کنه و می درخشه. معلم ها ارزش بسیار زیادی دارند. هر جامعه ای که معلم های خوبی تربیت کنه ، برنده شده و برد کرده. و می بینیم که در نسل های آینده بسیار بسیار موفق عمل خواهد کرد. برای همینه کشورهایی که این موضوع رو خوب فهمیدن و به معلم ها خیلی خوب می رسن ، کشورهایی هستن که در بعد علمی بسیار پیشرفته هستن.

اهمیت داشتن فراغ بال در زندگی معلم ها

 ولی کشورهایی که میان قشر معلم رو تضعیف می کنن ، چه عمداً و چه سهواً ، نسل های بعدی خوب تربیت نمیشن. شما فرض کنید یک معلم در بعد آموزش های دنیوی مثل ریاضی و فیزیک و… وقتی معلم خودش هزار تا گرفتاری داشته باشه ؟ مشکل مالی داشته باشه ، فکر کرایه خونه و خرج و مخارج خونه اینقدر روش فشار بیاره که دیگه نمی تونه با تمام وجود و از ته دل به کسانی که سر کلاسش نشستن ، آموزش بده.

و این غمزدگی معلم منتقل میشه به شاگردان و مثلاً شاگردان دبستان ، معلم براشون یک بته و خیلی روی معلمشون حساب می کنن. کافیه این معلم حالش خوب نباشه و هی از گرانی و مشکلات مالی حرف بزنه و بگه: دیشب با خانمم دعوام شد و خودش میزون نباشه به قول خودمون. خوب این میزون نبودن معلم به شاگردانش منتقل میشه و شاگردان میگن: این که معلمه ، اینه. و شاگرد یک سطح و یا چندین سطح پایین تر از معلمان و استادان قرار می گیره.

همیشه میگن: اگر شما می خواهید ستارگان رو بزنید ف تازه تیرتون به سقف می خوره. کسی که می خواد مثل معلم خودش بشه ، معلمی که خودش مشکل داره ، این از معلمش کمتر میشه و آموزش های کمتری می تونه یاد بگیره و پیاده کنه. با این تحولاتی که در زندگی روزمره داره پیش میاد ، با این انحرافات و حواسپرتی های زیادی که داره هر روز برای نسل بعدی ما به وجود میاد ، خوب ما نسلی بودیم که تفریحمون ، فوتبال بازی کردن و توپ پلاستکی بازی می کردیم. هر روز عصر که می خواستیم شیطونی کنیم و از درسمون کم بگذاریم ، می رفتیم توپ پلاستکی بر می داشتیم و سه چهار ساعت بازی می کردیم و این تازه باعث نشاط ما می شد.

عامل تضعیف شدن حقوق معلم ها باید ریشه یابی شود

ولی نسل امروز صبح تا شب پای تبلت و موبایل هستن و وقتی که میخوان درس نخونن ، با یک فعالیت مخرب درس نمی خونن. پس ما باید حواسمون باشه. حالا این بحث معلم بود که من دوست داشتم بگم که انشاءالله مسؤلان کشور ما این درک رو داشته باشن که معلم باید خیلی جایگاه بالایی داشته باشه و اگر نداره ، باید ریشه یابی کنه ، ببینه مشکل از کجاست؟

آیا طبق معمول عوامل نفوذی که از خارج فرستاده شدن توی ایران ، آیا اونها دارن به شکل سیستماتیک کاری می کنن که معلم های ما از نظر مالی بسیار بسیار تحت فشار باشن؟ و به این موضوع دچار باشن و اذیت بشن؟ آیا این سیستماتیک و برنامه ریزی شده هست و دست فراماسونر توش دخیله؟ یا کلاً به دلیل کم اطلاعی و چیز خاصی نیست؟

این دیگه وظیف کسانی هست که باید برن تحقیق کنن که ببینن چرا توی کشور ما اوضاع اینطوریه؟ چرا کشوری مثل دانمارک که یکی از آشنایان ما اونجا هست و من همیشه مثال هایی از اون کشور می زنم ، معلم درآمد بسیار بسیار خوبی رو داره. یعنی اگر کسی بره لیسانسشو بگیره از مردم خودشون و در کنارش بتونه درس معلمی رو خوب یاد بگیره و معلم بشه ، دیگه از نظر درآمد خوشبخته.

ماهی چندین هزار کورون پول یک معلمه. اینقدر پول داره اون معلم که اصلاً نمی دونه چطور خرج کنه! برای اینکه عاشق شغلش هست. وقتی یکی معلم راهنمایی هست ، اگر ماهی سی هزار کورون می گیره ، ده هزار کورون بسشه. بیست هزار کورون باقیمونده می مونه توی حسابش و حساب معلم هاشون پر از پوله. چرا در کشور ما اینطور نیست؟ آیا دست های نفوذی در کار هست یا هر طوری هست ، باید بهش برسیم.

در کنار شغل معلمی ، کارآفرینی کنیم

 ولی اگر شما که این فایل رو گوش می کنید و خودتون مشکل مالی دارید ، به نظر من ما منتظر یک سازمانی مثل آموزش و پرورش نباشیم که بخواد حقوق ما رو بالا ببره. بیایم برای خودمون شروع کنیم به کارآفرینی کردن و هر کسی هر کاری که میتونه بکنه. مباحثی که در دوره سالیتود ، دوره استحاله میل جنسی توضیح دادیم رو گوش کنید. ما آموزش دادیم که بیایم باورهای ثروت ساز خودمونو فراتر از این سازمان و اون سازمان ببریم.

و بگیم: من معلم می خوام کارآفرین باشم و پول در بیارم ،حداقل مشکلات مالی نداشته باشم ، روی مباحث معنوی همه جوره روی خودم کار کنم تا رسالتم رو به عنوان یک معلم درست انجام بدم. اگر من مشکل مالی داشته باشم ، نمی تونم روی این تمرکز کنم که بچه های خوبی رو در این جامعه پرورش بدم. این هم دغدغه های من بود که دوست دارم معلم های جامعه ما مرفه ترین ، معنوی ترین ، خوشحال ترین ، مثبت اندیش ترین ، شادترین و بهترین قشر جامعه ما باشن. به امید اون روز بیایم امشب همه دعا کنیم که اون اتفاق زودتر بیفته.

فایل معلم تو کیست؟ را از اینجا دانلود کنید..

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید