چرا بازگشتن از لغزش اینقدر سخت است؟

4.3
(7)

کاربری از ما سوال بسیار خوبی پرسیدن. ایشون در انجمن هایی که مربوط به ترک پرخوری هست، هستن و گفتن که من چیکار کنم و چه اتفاقی میفته که من وقتی لغزش میکنم، حالا لغزش برای اونها جوری تعریف شده که مثلا فلان شیرینی رو نخور، فلان ماده غذایی رو در پرهیز بگذار، چه اتفاقی میفته اگر من اونو بخورم انگار خیلی طول میکشه تا برگردم به مسیر عادی خودم. لغزش با من چیکار میکنه؟ چه اتفاقاتی در جسم و روح من میفته که باعث میشه که انقدر برگشتن از راه لغزش سخت باشه؟

وقتی پا روی خط قرمز ها میذاریم!

نه تنها در بحث پرخوری، در همه اعتیادها و عادت های بد و مخرب، این قضیه وجود داره. شما وقتی هر پرهیزی رو میگذارید، مثلا میگید میخوام خودارضایی رو کنار بذارم، میخوام خودارضایی نکنم، میخوام چشم چرانی نکنم، شهوترانی نکنم، اتفاقی که میفته اینه که تا یک مدت خوب پیش میرید، کافیه یک بار شما پرهیز خودتون رو بشکنید و به قول معروف پا روی خط قرمز بذارید، از خط قرمزهای خودتون عبور کنید؛ چه اتفاقی میفته؟ اول بیاین از مغز شروع کنیم. مغز انسان به شدت این قابلیت رو داره که اگر یک روتینی رو براش پیاده کردی، اولین جایی که اون روتین توش اختلال ایجاد شد، به شدت این تمایل رو داره که برگرده بره اولین جایی که بوده قبل از اینکه اون روتینه ایجاد بشه. مثلا شما میخواید که هر روز ورزش کنید. میگید که خب از امروز میخوام ده دقیقه برم بدوم. یه روز، دو روز، سه روز، چهار روز میرید، روز ششم، روز هفتم، روز هشتم نمیرید. به شدت مغز دوست داره بره همون جایی که هنوز شروع نکرده بودید و شرایط و همه چیز رو قرار میده اون جایی که بوده.

خروج از دایره امنیت برای مغز آسون نیست!

حالا این میتونه از مکانیزم بقای مغز باشه، چون خدا بحث ترس و این چیزا رو در مغز ما اینجوری قرار داده که دوست نداره تغییر کنه، دوست داره همونجوری که بود اوضاع رو نگه داره، ما رو در امنیت نگه داره. که همون (comfort zone) ما هست، دایره امنیت ما هست. وقتی یک تغییری ایجاد میکنیم و میخوایم به سمت اون بریم، تا وقتی که این تغییر نهادینه نشده به اندازه کافی، مثل یک کشی که کش آوردی میخواد برگرده سر جاش. این مغز اصلا اینجوری آفریده شده. وقتی که مثلا میگن شما شیرینی نخورید، یه روز، دو روز، یه هفته، یه ماه نمیخورید. بعد از اینکه یک شیرینی میخورید، همه این یک ماهه انگار به نوعی از بین رفته و مغز دوست داره برگرده. برای همینه که ما میگیم تا لغزش میکنید، سریعا باید توبه کنید، برگردید و ادامه بدید ولی اگر موندی توی لغزش، مغز شما رو میکشونه به همون جایی که بودید و همون زندگی قبلی رقم میخوره. برای همینه که کسایی که مثلا دارن اعتیاد رو ترک میکنن، میگن که اگر یه پک زدی به سیگار، یا مواد مخدر رو یه بار مصرف کردی، برمیگردی سر جای اولت و از همونجایی که ترک کردی و تخریب کردی زندگی خودتو، تخریب از اونجا شروع میشه و ادامه پیدا میکنه. انگار نه انگار که شما پاک شدی.

لغزش یا شکستن پرهیز اصلا نمی اَرزه!

ولی وقتی که میای به محض لغزش توبه میکنی و یک انرژی خیلی زیادی میکشه که شما برگردی و روز بعد دوباره همونو ادامه بدی، اون انرژی زیاد رو خرج کنی و توی پاکی بمونی، اتفاقی که میفته اینه که واقعا شما میتونید این چنگال حربه مغز خودمون رو دور بزنید و پاکی رو ادامه بدید. برای همینه که نمی اَرزه شما وقتی که لغزش میکنید یا پرهیز خودتون رو توی هر زمینه ای میشکنید، هرچقدر انرژی صرف کرده بودید، این کش، کش اومده بوده برگشته سرجاش، باید دوباره اینقدر انرژی صرف کنید تا به همون جایی که رسیده بوده برسید، بعد دوباره اِدامَش بدید و خیلی سخته. نمی اَرزه که ما بخوایم لغزش کنیم.

لغزش یعنی بی احترامی به خودمون!

حالا این از نظر مغزی بود. از نظر روحی چه اتفاقی میفته؟ اتفاقی که میفته ما خودمون رو میایم تحقیر میکنیم. یه تصمیمی گرفتیم، به خودمون قول دادیم که بیایم این کارو بکنیم وقتی که شکست میخوریم و پرهیزمون رو میشکنیم، به خودمون بی احترامی کردیم. اون نفس وجودیمون رو زدیم توی سرش؛ گفتیم که من به خودم احترام نمیزارم. اون احساس حقیر کردن خودمون، یعنی خودمون پیش خودمون خجالت میکشیم و برای فرار از این، برای اینکه روبرو نشیم با اینکه چه کار اشتباهی کردیم، میگیم که نه ولش کن، بذار همون مسیر قبلی رو برم. شاید اون مسیر درست بوده. برای همینه که طرف وقتی لغزش میکنه، تا میاد برگرده توی مسیر خیلی طول میکشه. میگم نمیصرفه لغزش کردن. شکست پرهیز ارزشش رو نداره، به روح ما ضربه میزنه، به باورهای ما نسبت به خودمون ضربه میزنه و هر باری که توی یه کار شکست میخوریم این باور میشینه توی وجود ما که من نمیتونم. دیدی که مثلا صد بار برنامه ریزی کردم نشد. دیگه باور میشه. ولی اگر هی پاش بمونیم و پرهیزمون رو ادامه بدیم این اتفاقات نمیفته.

بحثش خیلی طولانیه. توی این فایل نمیشه جمعش کرد. اگر پیش اومد در فایل های آینده این بحث رو بیشتر ادامه میدیم.

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 7

دیدگاهتان را بنویسید