بی هدفی

بی هدفی
5
(1)

در این فایل صوتی در رابطه با بی هدف بودن در زندگی صحبت می کنیم. چون چند تا از کاربران عزیز درخواست داده بودن و گفته بودن خواهش می کنم این فایل رو تولید کنید و گفتیم یک فایل کوتاه در این رابطه بگذاریم.

بی هدف بودن در زندگی بیشترش از اینجا میاد که اصلاً ما هدفمون رو از اومدن به این دنیا گم می کنیم و فکر می کنیم که زندگی همش در این خلاصه میشه که یک شغلی به دست بیارم، یک کاری، یک پولی، یک ازدواجی و بچه بیارم و تموم بشه، بره. و وقتی که ما دیدمون رو محدود می کنیم به دید دنیوی و زندگی که فقط شامل اینگونه از چیزها میشه. یعنی خورد و خوراک و پول درآوردن و ازدواج و بچه دار شدن و بعدش هم تموم بشه بره، وقتی که دیدمون فقط به اینها محدود بشه، خوب معلومه تفکر ما اون قدرت کافی رو نداره که بیشتر این مسائل رو حلاجی کنه و درک کنه که اصلاً این کارها رو ما باید برای چی انجام بدیم؟ که چی بشه مثلاً؟

خوب یعنی اگر من دیدم این باشه که این کارها هست، خوب مثلاً میگم: این چه کاریه؟ من اصلاً ازدواج نمی کنم، بجه دار نمی خوام بشم و شغل هم نمی خوام داشته باشم، پول هم نیاز ندارم. یه لقمه نون بخورم بسمه! اگر هدف فقط این باشه که هیچکدوم از اونها معنایی پیدا نمی کنه. یعنی وجودشون، بودن یا نبودن اونها انگار تفاوتی نمی کنه. ولی کلید اصلی کجاست؟ حالا بحث یه جورایی ایدئولوژیکی میشه. ولی خوب باوریه که من دارم و حقیقت هستیه. حالا چه ما بهش باور داشته باشیم، چه نداشته باشیم، در اصل اون حقیقت فرقی نمی کنه.

اینه که ما توی دنیا فقط کار اصلی که باید انجام بدیم، اینه که تموم اینکارهایی که داریم انجام میدیم رو برای ساختن زندگی ابدی خودمون انجام بدیم. ما الان دقیقاً مثل اون نه ماهی که در رحم مادر بودیم و آماده می شدیم که وارد این دنیا بشیم و متولد بشیم به این دنیا، الان هم که توی این دنیا هستیم، این مدت عمر هفتاد سال یا هشتاد سال یا هر چقدر که عمر طبیعی انسان باشه، این چند سال رو استفاده می کنیم و داریم خودمونو آماده می کنیم برای زندگی ابدی. زندگی پس از مرگ و زندگی جاودانه که اینقدر خدا توی قرآن مجید میگه. استاد شجاعی می گفتن: خداوند هفتاد هشتاد بار کلمه جاودانه رو توی قرآن آورده. گفته: جاودانه. فیها خالدون. جاودان خواهید بود. حالا نه تنها در قرآن در دین مسیحیت هم همینطور. همه جا میگن. حالا هر اسمی که روش میذارن. هر چی که هست اینه که ما تا ابد هستیم.

زندگی این دنیا یک لحظه ای بیش نیست، در برابر اون ابدیتی که قراره توش بریم. و وقتی که دید ما اینجوری بشه و ما بدونیم که وقتی که در اختیار ما قرار داده شده و قراره که ما ابدیتمون رو باهاش بسازیم، می بینیم که هر ثانیه ای توی دنیا برای ما ارزشمنده. چون حتی یک ثانیه رو هم نمیشه هدر داد. وقت واقعاً کمه. فرصت بسیار محدوده و هر دقیقه در این دنیا کلی ارزش داره اون طرف. حالا طبق ایدئولوژی اسلامی که من همبا تموم وجودم بهش باور دارم، قیامت رو میگن: پنجاه هزار ساله! یعنی روز قیامت یک روز نیست. بازه زمانی پنجاه هزار سال!

من حساب کردم و گفتم: اگر ما هشتاد سال عمر بکنیم، حساب کتاب کردم، دیدم که هر یک دقیقه از عمر ما در این دنیا توی اون پنجاه هزار سال، معادلش دوازده ساعت بهش اختصاص داده میشه که هر یک دقیقه توی این دنیا باید دوازده ساعت در روز قیامت باید جواب پس بدیم. اگر حساب کنید هشتاد سال میشه چند دقیقه و پنجاه هزار سال میشه چند دقیقه، تقسیم کنید، یه همچین چیزی، هر یک دقیقه ای ششصد و خورده ای دقیقه میشه اون طرف.

یعنی اینجوری میشه که میگن: خوب. می خوایم عمر شما رو حساب کتاب کنیم. مثلاً تاریخ هفتم دی ماه 95، ساعت 9:35 دقیقه شب. بسم الله. توی این 9:35 دقیقه چیکار کردی شما؟ دوازده ساعت روش وقت مییذارن که شما توضیح بدید این یک دقیقه رو چیکار کردید؟ یعنی اگر دوازده ساعت یک روز کاری رو هشت ساعت بگیریم، یعنی یک روز و نصف کاری رو ملائک در نظر می گیرن که بیان این یک دقیقه رو حساب کنن. و وقتی که ساعت شد 9:36 دقیقه، میگن: خوب. دوزاده ساعت دیگه باید این یک دقیقه رو جواب پس بدی!

پس اگر اینجوری نگاه کنیم، واقعاً دیگه معنی پیدا می کنه این حرف که من بی هدفم توی این دنیا؟ مگه میشه آدم بی هدف باشه؟ آب دستشه باید زمین بگذاره و ببینه داره برای آخرتش چیکار می کنه؟ این زمانی که همینجوری داره می گذاره، این شبی پنج ساعت نشستن پای فیلم و سریال، سه تا یکساعت میذاریو سریال می بینی، اینها رو همش باید جوابگو باشی به درگاه خدا. چیکار کردی؟ چه کاری انجام دادی برای ابدیتت؟ چه کاری برای نزدیک شدن به خدا کردی؟ چه خدمتی کردی؟ چه معنویتی؟ اینها رو باید همش انسان جوابگو باشه. شاید خیلی از کاربرها از این صحبت ها خوششون نیاد. ولی یک واقعیته که باید گفته بشه.

مسؤلیم. ما در برابر دقایق زندگیمون مسؤلیم. وقتی که ما اینجوری به قضیه نگاه کنیم، می بینیم که چقدر مطلب باید یاد بگیریم، چقدر باید تلاش کنیم، چند هزار صفحه باید کتاب بخونیم. اینقدر چیز هست که انسان باید یاد بگیره، که واقعاً وقت نمیشه. چه بی هدفی؟ واقعاً خیلی عجیبه. حالا اگر انسان با این دید به زندگی نگاه کنه، می بینه که چقدر زندگی کمه! حالا اگر بیای تو بحث موفقیت و ثروت و… بهش نگاه کنی، می بینی که همه اونها باید در جهت ساختن ابدیت من باشه. اگر هر کدوم از اینها کوچکترین خللی در ابدیت من به وجود بیاره، اصلاً به درد نمی خوره. اشتباهه.

این که همه ادیان میگن: دنبال کسب حرام نرید. یه کارهایی می کنی، یه زد و بندهایی که یک پول حرامی به دست بیاری، این آخرت ما رو خراب می کنه و به هیچ درد ما نمی خوره. اینه که میگن: رزق حلال به دست بیارید. چرا؟ چون داستان داره اونطرف. اونطرف بایدجواب پس بده. بنابراین برای بحث هدفگذاری من دوست دارم که اول انسان یک چیزی رو زیربناش رو اول درست بکنه و وقتی که زیر بنا درست شد، بقیه چیزها خودبخود جهت پیدا می کنه. وقتی که زیر بنای زندگی من این باشه که آخرتم رو بسازم، دیگه کار کردنم معنا پیدا می کنه، ازدواج کردنم معنا پیدا می کنه، بچه دار شدنم معنا پیدا می کنه. تموم اینها در بعد معنوی و در بعد ابدیت قیمت پیدا می کنن.

اون وقتی که انسان برای بچه اش می گذاره، مثلاً نمیساعت با بچه بگو بخند کنی، شادی کنی، اگر پشت ذهن انسان بدونه که قیمت این کار در آخرت چقدره و چقدر خداوند براش ارزش قائل شده که من با بچه ام وقت بذارم و شادش کنم. با همسرم، با خانواده ام و پدر و مادرم بهشون خدمت کنم، تموم اینها وقتی که انسان مقیاش آخرتیش رو در نظر می گیره، همه چیز معنا پیدا می کنه. دیگه اصلاً بطالت و کسل بودن و بی هدف بودن، معنی پیدا نمی کنه. مگه میشه انسان بی هدف باشه؟ ما چه بخوایم، چه نخوایم مقصد همه انسانها اینه که مرگ رو باید تجربه کنه. همه نفس ها مرگ رو می نوشند. در اصل تولد رو می نوشند.

این مرگی که ما بهش میگیم مرگ، در اصل تولد به زندگی اون دنیاست. و باید همه ما تجربه اش کنیم. چه بخوایم، چه نخوایم، چه پولدار باشیم و چه با هدف باشیم و چه بی هدف باشیم، اون روز خواهد رسید. یک عمر طبیعی اگر بخوایم بکنیم، هشتاد نود سال عمر کنیم. اگر هم کسی تقدیرش این باشه که زودتر مرگ رو تجربه کنه و تولدش اتفاق بیفته، که اون هم مشیت خداونده. پس قبل از اینکه بخوایم هدفگذاری کنیم و راهمونو در زندگی تشخیص بدیم، زیربنا باید درست بشه که زیر بنا اینه که تموم کارهای ما باید در جهت ساختن آخرت درست و زندگی ابدی صحیح باشه.

 

فایل صوتی بی هدفی را دانلود کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید