نوشتن وقایع روزانه در دوران سالیتود

نوشتن-وقایع-روزانه-در-دوران-سالیتود
5
(1)

توی این ویدیو در رابطه با دوران سالیتیود صحبت می کنیم.

یکی از تمرین هایی که بسیار قدرتمنده و ما می تونیم هر شب اون و انجام بدیم، قبلاً هم توی کانال به اون اشاره کردیم، اینه که هرشب ما اتفاقات روزمره رو بنویسیم. و همینجوری ساده نگذریم از اینکه هر روز چه اتفاق ها و رویدادهایی در طول روز برای ما اتفاق افتاد؟ مثلاً توی رانندگی یه نفر پیچید جلوی ما و ما هم واکنش نشون دادیم، چیزی گفتیم، اون چیزی گفت، رفتیم پایین و آچار کشیدیم. به عنوان مثال می گم. یا هر اتفاقی که افتاد، با رئیسمون حرفمون شد. مخصوصاً اتفاقات ناگوار رو. وقتی بیاری روی کاغذ، بنویسی و اون ها رو حلاجی کنی، باعث می شه ببینیم نقش ما چی بود و از کدوم یک از نواقصی که توی وجود ما هست استفاده کردیم؟ که اون رفتار رو انجام دادیم.

مثلاً فردی به ما چیزی گفت، به غرور من برخورد که من اومدم جوابش و دادم. اگر من غرور و منیت نداشته باشم، غروری وجود نداره که بخواد بهش بر بخوره. چون وقتی توهین ها به عنوان مثال هدف گیری می کنن، اون سیبلی که بهش بر می خوره، سیبل غرور و منیت منه. اگر این سیبل وجود نداشته باشه، غرور و منیت وجود نداشته باشه، توهین می آد رد می شه اصلاً کاری نداره.

داستانی داریم از مولا علی علیه السلام که چند نفر داشتن بهشون ناسزا می گفتن، ایشون می گفتن: نه. اینا با یه علی دیگه هستن. با من نیستن. می دونید چرا؟ چون غرور و منیتی وجود نداشت. ایشون اینقدر روحشون بزرگ بوده که اصلاً می دونید وقتی غرور و منیت نباشه، توهین هم به جایی اصابت نمی کنه. همیشه ما به نقص هایی که توی وجودمون هست، بر می خوره. اینکه طرف می گه بهم برخورد، به چی برخورد؟ یه چیزی بوده که بهش برخورده کرده؛ اون ها نقص های ما هستند. غرور، منیت، خود بزرگ بینی، خود کم بینی… به یه چیزی بر می خوره. اگه نقص ها نباشن، به هیچ چیز بر نمی خوره و انسان میشه مثل امام علی علیه السلام که هیچ چیز بهش بر نمی خورد.

البته رسیدن به اون مقام فوق العاده سخته، ولی خوب ما در مسیر ایشون می تونیم حرکت کنیم. و هر شب وقتی می نویسیم، می تونیم بنویسیم که از کدوم یکی از این نقص هایی که تو وجودمون هست استفاده کردیم و بعد از اینکه نوشتیم، به خدا می سپاریم؛ می گیم: خدایا من امروز از غرورم استفاده کردم، کمکم کن که در آینده دیگه استفاده نکنم. و این باعث می شه که روی غرور کار کنی. هر شب کار می کنی، روی حسادت کار می کنی و… روی این چیزهایی که توی وجودمون هست اگه به مرور زمان کار بشه، توی دوران سالیتیود یه مدت یکسال وقتی انسان روی خودش کار کنه، می بینه که خیلی از نواقصی که طرف شاید شصت سال هست که زندگی کرده، ولی روشون کار نکرده، توی وجودش برطرف شده.

نمی خوام بگم کسی که غرور زیادی داره هیچ تجربه ای نداره، ولی چه بهتر که این عمر داره می گذره، شصت سال که داره می گذره از عمرمون، هر شب روی خودمون کار کنیم. می دونید طرف چقدر تفاوت پیدا می کنه؟ مثلاً می بینی طرف شصت سالشه، ولی کسی شصت سال روی خودش کار کرده با کسی که شصت سال روی خودش کار نکرده خیلی تفاوت داره. و سعی کنیم که این کار رو هر شب انجام بدیم. و بعد از اینکه انجام دادیم و نوشتیم به خداوند می سپاریم و اون و از ذهنمون دیگه پاکش می کنیم و درس هاش و نگه میداریم. دیگه جزییات و نباید نگهداریم. به فراموشی می سپاریم، نور خداوند رو بهش می تابونیم و تموم می شه و میره. خیلی هم عالی؛

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

1 دیدگاه برای “نوشتن وقایع روزانه در دوران سالیتود

  1. milad ghanbari
    milad ghanbari گفته:

    سلام وقت بخیر
    ضمن تشکراز تیم مس به طلا خواستم از آقای زارع خواهش کنم اگرامکان داره درباره ی نوشتن روزانه یک آموزش تهیه کنن که بیشتر توضیح بدن که ازکجا شروع کنیم چه چیزهایی روبنویسیم ودیگر جزءیات مربوط به نوشتن.ممنون از زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید