اعتیاد جنسی چیست و چگونه درمان می شود؟

اعتیاد جنسی
4.6
(65)


تعریف اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی یکی از خطرناک‌ترین اعتیادهایی است که تابه‌حال شناخته‌شده است.این اعتیاد مانند انواع اعتیادهای دیگر، تأثیر منفی بر مغز انسان دارد و مغز را معتاد می‌کند. ولی خیلی از مردم از این موضوع اطلاع کافی ندارند و حتی باور ندارند که یک اعتیاد به نام اعتیاد جنسی وجود دارد. دلیل آن این است که در اعتیاد به مواد مخدر، فرد باید ماده‌ای از بیرون از خودش تهیه‌کرده و آن را مصرف کند و در نگاه عوام، چون او به  یک “ماده مخدر” وابسته شده است، به و معتاد میگویند.  ولی در اعتیاد جنسی،  ماده مخدری که استفاده می‌شود، شهوت و نیروی جنسی منحرف‌شده است. چون شهوت در وجود ما قرار دارد (برای بقای نسل)، خیلی‌ها فکر می‌کنند که سوءاستفاده از آن، اعتیاد محسوب نمی‌شود.

Out of the shadows
کتاب در خارج از سایه ها

ولی بیایید ازنظر علمی این اعتیاد را بررسی کنیم. دکتر پاتریک کارنز  (Patrick Carnes) در کتاب خود به نام در خارج از سایه‌ها (Out of Shadows)  اعتیاد جنسی را به شکل علمی تعریف می‌کند. او می‌گوید اینکه انجام یک عمل جنسی، پشیمانی و حال بد برای فرد به ارمغان بیاورد، می‌تواند نشانه‌ای از وجود اعتیاد جنسی در فرد باشد ولی نه لزوماً برای همه.

ولی شاخصه اصلی که برای همه صدق می‌کند و ثابت می‌کند که فرد یک معتاد جنسی است این است که انجام اعمال جنسی، زندگی فرد را تحت تأثیر خودش قرار داده است و او درد ناشی از عواقب منفی را باید تحمل کند. مثلاً فردی که به خود ارضایی معتاد شده است، انجام این کار تأثیر منفی روی کار، درس، تمرکز، معنویت، ارتباط با نزدیکان و … گذاشته است. قطعاً چنین فردی یک معتاد جنسی است و نیاز به درمان دارد.

در زندگی هر معتاد جنسی، زمانی فرامی‌رسد که درد ناشی از اعمال اعتیاد جنسی او آن‌قدر زیاد می‌شود وزندگی او را چنان تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد که او اعتراف و اقرار می‌کند که کنترل زندگی‌اش از دستش خارج‌شده و نمی‌تواند مثل دیگران عادی زندگی کند.

 

علائم اعتیاد جنسی

گاهی در اخبار (خصوصاً اخبار کشورهای غربی)، خبر رسوایی جنسی افراد منتشر می‌شود. افرادی که مثلاً با بچه‌ها ارتباط داشته‌اند، به همسر خود خیانت کرده‌اند، خلاف‌های جنسی انجام داده‌اند و… این افراد می‌توانند افراد عادی و یا  افراد برجسته مثل سیاستمداران و افراد مشهور یک جامعه باشند.میلیون‌ها نفر این خبرها را می‌خوانند و این افراد را به‌شدت قضاوت می‌کنند و این رسوایی، نقل محافل می‌شود.

ولی گروهی از افراد هم هستند که وقتی این خبرها را می‌خوانند، ترس تمام وجودشان را فرامی‌گیرد که نکند نفر بعدی من باشم که آبرویم این‌گونه بر باد می‌رود؟ این‌ها همان افرادی هستند که به اعتیاد جنسی مبتلا هستند. این افراد لحظاتی خاص مثل موارد ذکرشده در زیر را تجربه می‌کنند که دلیل محکمی بر اعتیاد جنسی آن‌هاست:

جرایم اعتیاد جنسی

 • وقتی ماشین پلیس به کوچه شما وارد می‌شود و شما خوب میدانید  برای چه آمده است
 • وقتی دوباره یک رابطه دیگر را قطع می‌کنید درحالی‌که هیچ‌وقت نمی‌خواستید وارد این رابطه شوید
 • وقتی همسر شما که تازه در شغلش ارتقا یافته، به خاطر رسوایی جنسی شما باید استعفا دهد
 • وقتی همسر شما اعلام می‌کند که همه‌چیزتمام شده و شمارا ترک می‌کند چون به رابطه پنهانی شما پی برده است
 • وقتی پسر جوان شما به کامپیوتر شخصی شما رفته و فولدر حاوی فیلم‌های پورنو را پیدا می‌کند
 • وقتی دوست فرزند شما، عکس‌های شمارا در بخش افراد تحت تعقیب در اداره پلیس می‌بیند درحالی‌که هیچ‌کس خبر ندارد کار شما به آنجا کشیده شده است
 • وقتی شمارا از کارتان اخراج می‌کنند، به خاطر اینکه سعی داشتید با فردی در آنجا رابطه برقرار کنید؛ فردی که اصلاً او را دوست هم نداشتید
 • وقتی شوهر شما ایمیل‌های شما به دوست‌پسرهای شمارا پیدا می‌کند؛ افرادی که دوستان صمیمی خود او بودند
 • وقتی یک سمت مثلاً در شهرداری دارید، و یک رابطه مخفیانه با شهردار برقرار کرده‌اید، و ازقضا شهردار دوست صمیمی شوهر شماست و اگر او موضوع را بفهمد شمارا می‌کشد
 • وقتی شما بیماری ایدز دارید ولی وقتی مواد مخدر مصرف می‌کند، با دیگران رابطه جنسی بدون کاندوم برقرار می‌کنید؛ و بااینکه به این مشکل کاملاً واقف هستید، بازهم مصرف را ادامه می‌دهید
 • وقتی‌که در حال رانندگی چشم‌چرانی می‌کنید و تصادف می‌کنید

برخی از این لحظات غم‌انگیز و رازآلود را فقط خودتان  میدانید و هیچ کس دیگر از این رازهای وحشتناک خبر ندارد. مثلاً:

تلف کردن پول در راه اعتیاد جنسی

 • وقتی پولی که اخیراً  صرف رابطه با یک روسپی کردید، معادل پول کفشی بود که بچه شما مدت‌هاست نیاز دارد
 • وقتی شما سفرهای کاری تنظیم می‌کنید نه به خاطر مصالح و منفعت شرکت، بلکه به خاطر  ملاقات با فردی که با او در رابطه پنهانی هستید
 • وقتی به کسی می‌گویید “عاشقتم” ولی به‌خوبی میدانید که دو نفر دیگر هم هستند که فکر می‌کنند شما “عاشق” آن‌ها هستید
 • وقتی در یک اتاق که جمعی از دوستان، همکاران یا فامیل هستند، شما با سه نفر از آن‌ها رابطه جنسی داشته‌اید و دائماً می‌ترسید و نگران هستید که چه اتفاقی می‌افتد اگر آن‌ها این راز را بفهمند؛ ولی درعین‌حال از به دست آوردن این “پیروزی” به خود می‌بالید؛
 • وقتی شما به شخصی میگویید “دوستت دارم-عاشقتم” چون میدانید که قرار است با او هم‌بستر شوید، ولی در اصل نه عاشق او هستید و نه واقعاً او را دوست دارید؛
 • وقتی شما در جمع دوستانتان هستید، یک جوک جنسی گفته می‌شود و همه به آن جوک و فردی که در آن جوک بوده می‌خندند، و شما از شرم در خود می‌روید چون شما یکی از همان‌هایی هستید که جوک جنسی درباره آن‌ها ساخته‌شده است؛
 • وقتی‌که شما الکلی یا معتاد به مواد مخدر بوده  و اکنون در کمپ ترک اعتیاد قرار دارید و با خود فکر می‌کنید که از وقتی الکل و مواد را کنار گذاشته‌اید، چقدر ازنظر جنسی هم راحت‌تر و سبک‌تر هستید. و درعین‌حال با خود فکر می‌کنید که رهایی از الکل و مواد مخدر چقدر راحت از رهایی از وسواس جنسی است؛

برای اکثر افرادی که به اعتیاد جنسی مبتلا هستند،  لحظات بالا با این قول به خود که “دیگر انجامش نمی‌دهم” همراه است.  عهدهای بسیار زیادی که فرد معتاد جنسی با خودش می‌بندد که دیگر آن کار را تکرار نکند ولی بازهم تکرار می‌شود. انگار که او هیچ قدرتی برای کنترل اوضاع ندارد و وقتی‌که زمان شهوت‌رانی و انجام اعمال جنسی می‌رسد، ناخودآگاه آن کار را انجام می‌دهد.

انکار اعتیاد جنسی

بعضی دیگر از معتادان جنسی، از قبول اینکه معتاد هستند سرباز می‌زنند و اعتیاد جنسی خود را انکار می‌کنند. برخی از توجیهاتی که این افراد ارائه می‌کنند این‌ها هستند:

انکار اعتیاد جنسی
انکار اعتیاد جنسی
 • من مشکلی ندارم فقط ازنظر جنسی خیلی گرم و هات هستم
 • من خیلی هم سالمم چون میل جنسی قوی‌ای دارم
 • درسته به زنم خیانت کردم ولی عوضش خیلی به اون خانمه محبت کردم، خیلی تنها و بی‌کس بود!
 • با این زندگی سخت و با این مشکلات سنگین، حق من نیست که گاهی زیرآبی برم؟ زن  و بچه‌ام هم که نمیدونن!
 • همه دارند این کار رو می‌کنند، من نکنم بقیه می‌کنند!!
 • من تقصیر ندارم، خود  اون آقا/خانم ازم خواست باهاش رابطه داشته باشم
 • الآن همه دنیا دارند عشق‌وحال می‌کنند، به من که رسید بد شد؟

و توجیهات شدیدتری از این قبیل:

 • شماها خودتون عرضه دختربازی/پسر بازی ندارید بعد هی به من گیر میدید!
 • خود ارضایی نیاز طبیعی هر انسانیه، همه این کار رو می‌کنند  ( حکایت کافر همه را به کیش خود پندارد)
 • من همونقدر که برای دوست‌دختر/دوست‌پسرم وقت می‌گذارم برای همسر خودم هم وقت می‌گذارم!!
 • این رابطه مخفیانه، من رو آروم میکنه و باعث میشه رابطه‌ام با همسرم بهتر بشه!

تمامی موارد بالا توجیهاتی هستند که فرد معتاد جنسی ارائه می‌کند تا صورت‌مسئله را پاک کند و از درمان فرار کند. این توجیهات در حالی است که با همه این زرنگ‌بازی‌ها، خود فرد معتاد جنسی در اعماق درون خود از این شرایط رنج می‌برد و آرزو می‌کند ای‌کاش می‌توانست رها شود و مثل بقیه مردم یک زندگی سالم داشته باشد.

چه مشکلات فراوانی که برای فرد معتاد جنسی در جامعه، محیط کار، خانواده و … پیش می‌آید که باعث شرمساری و آبروریزی او می‌شود، ولی او نمی‌تواند به‌تنهایی این اعتیاد وحشتناک را ترک کند.

چهار نشانه اصلی اعتیاد جنسی

در اصل این چهار نشانه در همه اعتیادها مشترک هستند و به آن‌ها چهار C  میگویند چون در زبان انگلیسی، این کلمات با C شروع می‌شوند یا در خود C دارند:

پیوستگی اعتیاد جنسی

Continued : پیوسته بودن عمل مصرف

Compulsion: اجبار در مصرف

Inability to Control using : ناتوانی در کنترل مصرف

Craving: ویار و عطش داشتن و خواستن شدید ماده مصرفی

 

تمامی نشانه‌های بالا در فرد معتاد جنسی وجود دارد. مثلاً فردی که خود ارضایی می‌کند ( خود ارضایی هم جزو اعتیاد جنسی محسوب می‌شود که در ادامه خواهید خواند)، این عمل در او دائمی و پیوسته است. بسته به میزان پیشرفت این اعتیاد، این عمل را هفتگی، روزانه یا روزانه چندین مرتبه انجام می‌دهد.

وقتی‌که زمان خود ارضایی فرامی‌رسد، فرد اجبار شدیدی در خود احساس می‌کند که باید حتماً و حتماً خود ارضایی کند. طبیعی است که اجبار شدید، باعث می‌شود فرد نتواند جلوی خود را بگیرد و تعداد دفعات این کار را کنترل کند.

هنگامی‌که خود ارضایی انجام شد، بعد از مدتی، مجدداً عطش انجام این کار در وی روشن می‌شود.

این علائم برای  انواع زیرشاخه‌های اعتیاد جنسی ثابت هستند. دیدن پورنو گرافی، چشم‌چرانی، خودنمائی جنسی، تن‌فروشی، ارتباط با تن‌فروشان، خیانت به همسر و …

چرخه اعتیاد جنسی

همه اعتیادها ازجمله اعتیاد جنسی، علاوه بر نشانه‌های چهارگانه‌ای که در بالا گفتیم، دارای یک چرخه مخرب و معیوب هستند. این چرخه باطل، فرد معتاد جنسی را گیر و گرفتار می‌کند به‌نحوی‌که نمی‌تواند خود را از این چرخه نابودکننده رها کند. چرخه اعتیاد جنسی دارای چهار مرحله است که آن‌ها را اینجا به شکل تیتر وار بیان می‌کنیم، ولی شرح کامل آن‌ها را در مقاله چرخه اعتیاد جنسی بیان کرده‌ایم. توصیه می‌کنیم آن مقاله را هم حتماً مطالعه کنید.

مراحل چهارگانه چرخه اعتیاد جنسی:

مراحل چرخه اعتیاد جنسی

Preoccupation یا اشتغال ذهنی: یعنی زمانی که موقع مصرف شهوت و تکرار عمل جنسی نزدیک می‌شود، تمامی فضای ذهنی و فکری معتاد جنسی را مسائل جنسی و فکر به لغزش در برمی‌گیرد.

Ritual یا مراسم آماده‌سازی عمل لغزش جنسی: به کارهای پیش از انجام عمل جنسی اعتیاد آمیز اطلاق می‌شود. مثلاً کسی که می‌خواهد فیلم پورنو  نگاه کند، مراسم آماده‌سازی می‌تواند رفتن به یک اتاق خلوت، قفل‌کردن در، اتصال به اینترنت، دانلود فیلم‌های مربوطه، یا رفتن به فولدر مخفی آرشیو فیلم‌های دانلود شده و انتخاب فیلم باشد.

Act out یا انجام دادن عمل جنسی: انجام دادن آن عملی که فرد به آن اعتیاد جنسی دارد . در مثال دیدن پورنو، پخش فیلم موردعلاقه، صرف وقت برای آن و خود ارضایی کردن، این مرحله را تشکیل می‌دهد.

Remorse یا احساس گناه و پشیمانی و حال بدی: بلافاصله بعد از انجام عمل مخرب جنسی مثل دیدن پورنو و خود ارضایی، فرد احساس پشیمانی، از دست رفتن انرژی و حال بدی می‌کند. این حال بدی روحی، فرد را وادار می‌کند تا برای فرار از این وضعیت، مجدداً به دفعه بعدی مصرف فکر کند. یعنی دوباره ذهنش را درگیر مسائل جنسی کند و مرحله اول یعنی اشتغال ذهنی مجدداً شروع می‌شود.

سه سطح اعتیاد جنسی

دکتر کارنز اعتیاد جنسی را به سه سطح مختلف طبقه‌بندی می‌کند. در همه این سه سطح، چرخه اعتیاد جنسی که در بالا گفتیم مشترک است. در هر سطح، مثلاً سطح اول، تجربیات افراد بسیار مشابه است، اگرچه نوع کارهایی که می‌کنند متفاوت باشد. این تقسیم‌بندی بر اساس تجربیات درونی احساسی و عاطفی و فیزیکی انجام‌شده است.

از سطح یک که این اعتیاد هنوز  شدت نگرفته، تا سطح سه که اعتیاد به درجات پیشرفته و خطرناک خود رسیده است. این سطوح را اینجا به شکل اجمالی بررسی می‌کنیم:

سطح اول اعتیاد جنسی

در سطح اول، ازنظر مغزی، ذهنی و بدنی، فرد زیاد آلوده نشده است. این اعمال بااینکه اعتیاد زا هستند، ولی مشکلات قانونی برای فرد ایجاد نمی‌کنند و به دیگران هم خسارتی وارد نمی‌کنند. مانند خود ارضایی، دیدن پورنو گرافی (البته در کشورهایی که دیدن این فیلم‌ها جرم محسوب نمی‌شود) و … .

اعتیاد به خود ارضایی
اعتیاد به خود ارضایی

مصادیق اعتیاد جنسی سطح اول به شکل تیتر وار عبارت‌اند از:

 • خود ارضایی
 • داشتن رابطه‌های وسواسی-اجباری که در آن رابطه فقط رابطه جنسی برای فرد مهم است نه چیز دیگر
 • دیدن پورنو گرافی
 • رفتن به محل‌هایی که در آن‌ها سکس فروخته می‌شود ( دیدار با روسپی‌ها  و …)
 • تن‌فروشی  و روسپیگری
 • داشتن رابطه جنسی با غریبه‌ها

سطح دوم اعتیاد جنسی

سطح دوم، سطح پیشرفته‌تری است که مغز فرد به ترشح دوپامین بیش‌ازحد اعتیاد پیداکرده و سیستم پاداش‌دهی در مغز او به‌شدت تحریک‌شده و نیاز به محرک‌های قوی‌تری دارد. در این سطح، فرد معتاد جنسی با مشکلات قانونی مواجه می‌شود و به دیگران هم خسارت میزند. مانند چشم‌چرانی (که تعرض به ناموس دیگران محسوب می‌شود)، برهنه نمایی (افرادی که دوست دارند دیگران اندام برهنه آن‌ها را ببینند).

برهنه نمایی
برهنه نمایی

در این سطح، فرد معتاد جنسی احتمالاً به کارهای زیر می‌پردازد ( و کارهای سطح یک هم ادامه‌دار هستند ولی دیگر جذابیتی برای او ندارند):

 • برهنه نمایی (تمایل به نشان دادن اندام برهنه خود و تحریک دیگران)
 • چشم‌چرانی
 • چشم‌چرانی به همراه برهنه نمایی
 • برقرار کردن تماس‌های تلفنی نامناسب و جنسی (مانند پرسیدن سؤال‌های بیش‌ازحد شخصی از زنان مردم و…)

سطح سوم اعتیاد جنسی

در سطح سوم، مغز فرد معتاد به‌شدت به ترشح مقادیر بسیار زیاد دوپامین اعتیاد پیداکرده، اکثر کارهای قبلی که می‌کرده برای او جذابیتی ندارد و سیستم پاداش‌دهی مغز او را ارضا نمی‌کند و محرک‌های بسیار قدرتمندتری از قبل نیاز دارد. این محرک‌های از حالت طبیعی خود خارج‌شده و فقط عواملی مانند اضطراب، خشونت، کارهای متعجب کننده، کارهای پرخطر، صدمه به خود و دیگران و کارهای غیرقانونی  میل جنسی فرد را تحریک می‌کند.

کودک آزاری جنسی
کودک آزاری جنسی

یعنی تا این اتفاقات در مغز و روان فرد اتفاق نیفتند، او به ارضای جنسی و ارگاسم نمی‌رسد. در سطح سوم، فرد معتاد جنسی ممکن است دست به هر کاری بزند.

در این سطح، فرد با مشکلات قانونی بسیار زیاد و مجازات سنگین قانونی مواجه می‌شود و آسیب‌های بسیار جدی روحی و فیزیکی به دیگران وارد می‌کند. کارهایی از قبیل لمس کردن کودکان، تجاوز جنسی به دیگران یا اعمال خشونت در رابطه جنسی .  لذا برخی مصادیق سطح سوم اعتیاد جنسی عبارت‌اند از:

 • لمس کردن جنسی کودکان
 • رابطه  (یا تجاوز ) با محارم ( که متأسفانه بیشتر در کشورهای غربی مدعی انسانیت و فرهنگ بالا!!! اتفاق می‌افتد)
 • تجاوز جنسی (برقراری رابطه جنسی بازور  و بدون رضایت دیگران)
 • اعمال خشونت در رابطه جنسی

جزییات این طبقه‌بندی و اعمال ذکرشده در سه سطح را در کتاب معرفی‌شده در بالا مطالعه کنید. کتاب فوق به زبان انگلیسی است.

درمان اعتیاد جنسی

درمان اعتیاد جنسی
اعتیاد جنسی هم مانند همه اعتیادها قابل‌درمان است.ازآنجایی‌که اعتیاد جنسی جنبه‌های مختلف فیزیکی،روانی، عاطفی و معنوی دارد، درمان آن پیچیده‌تر از اعتیاد به الکل یا مواد مخدر است. ولی خبر خوب این است که این اعتیاد هم صدر در صد قابل‌درمان است. هرچند مدت‌زمان فرآیند درمان بسته به اینکه اعتیاد تا کدام سطح پیش رفته است، متفاوت است. زمان درمان می‌تواند از چند ماه تا چند سال باشد.

 

 

اگر بخواهیم به شکل بسیار ساده درمان اعتیاد جنسی را بیان کنیم، به این چند مرحله می‌رسیم:

پرهیز از رابطه جنسی

 1. تقویت اراده و قدرت خود با گرفتن کمک از خداوند
 2. پرهیز جنسی یعنی قطع مصرف
 3. شناسایی و رفع  عوامل روانی، عاطفی، معنوی که در اصل باعث ایجاد اعتیاد جنسی شده بود ( مانند ناامیدی، استرس، طمع، زیاده‌خواهی، کینه‌ها و رنجش‌ها، کنجکاوی‌های زیاد و…)
 4. جایگزین کردن فعالیت‌های مفید و سازنده
 5. ایجاد ارتباط سالم و حقیقی با دیگران
 6. ادامه پرهیز تا پایان عمر
 7. ادامه کار کردن روی معنویت تا پایان عمر

همه این مراحل، زیرمجموعه‌های بسیار زیاد و ریزه‌کاری‌های فراوانی دارند. مثلاً پرهیز کردن، یعنی انجام ندادن آن عملی که اعتیاد مغز را تغذیه می‌کرد. آن عمل می‌تواند دیدن پورنو گرافی باشد، می‌تواند چشم‌چرانی، خود ارضایی، چت کردن با جنس مخالف در شبکه‌های اجتماعی و … باشد.

ما در مس به طلا سعی کرده‌ایم مراحل بالا را طی آموزش‌های مختلفی به شکل کاملاً رایگان پوشش دهیم (چون رسالت معنوی ما در زندگی این است که آموزشهای درمان اعتیاد جنسی را رایگان ارائه دهیم). کلیه آموزش‌هایی که ما در وب‌سایت مس به طلا  درزمینهٔ مسائل جنسی ارائه می‌دهیم، راه‌های مختلف درمان این اعتیاد هستند. بنابراین، به شما توصیه می‌کنیم مقالات و دانلودهای رایگان ما درزمینه های زیر را حتماً مطالعه و بررسی کنید:

مقالات ترک خود ارضایی

دانلودهای رایگان (ویدیوهای) ترک خود ارضایی

مقالات ترک پورنو گرافی

دانلودهای رایگان (ویدیوهای) ترک پورنو گرافی

مقالات ترک چشم‌چرانی

دانلودهای رایگان (ویدیوهای) ترک چشم‌چرانی

دانلودهای رایگان (ویدیوهای) افشاگری موسسه کینزی

مقالات خدا و معنویت

دانلودهای رایگان (ویدیوهای) خدا و معنویت

همان‌طور که می‌بینید در لیست بالا، دسته آموزشی خدا و معنویت  را آورده‌ایم. دلیل محکمی برای این کارداریم. ازآنجایی‌که اعتیاد جنسی، بخش معنوی وجود انسان را به‌شدت تخریب می‌کند،  برای درمان این اعتیاد، اولین قدم، ساختن یک ارتباط خودمانی و دائمی با خداوند است (چه خوشمان  بیاید چه نیاید). هیچ راهی جز این نیست که با نیرو گرفتن از یک قدرت بزرگ و لایتناهی مانند خداوند، اعتیاد جنسی را از وجود خود پاک‌سازی کنیم.

شاید این راهکار خیلی مذهبی و غیرعلمی به نظر برسد ولی ازنظر علمی هم دکتر پاتریک کارنز که برجسته‌ترین دانشمند درزمینهٔ درمان اعتیاد جنسی است، در کتاب‌های خود و همین کتابی که در این مقاله ذکر شد، یک  راهکار معنوی قدرتمند پیشنهاد می‌کند. این راهکار، شرکت در جلسات انجمن‌های 12 قدمی است. انجمن‌هایی که زیربنای درمان اعتیاد در آن‌ها، ارتباط با خداوند و یک نیروی برتر است.

انجمن‌های 12 قدمی  

انجمن‌های 12 قدمی، مانند انجمن معتادان جنسی گمنام، انجمن‌هایی هستند که در آن‌ها جمعی از معتادان جنسی در حال بهبودی دورهم جمع می‌شوند و طی یک سری اصول و قواعد خاصی، به همدیگر کمک می‌کنند تا درمان شوند. این اصول و قواعد، شامل قوانین نحوه برگزاری جلسات، قدم‌های معنوی 12 گانه، و رسم و رسومات موردتوافق  در این انجمن‌ها (بانام سنت‌ها)  هست که باعث انسجام حرکت آن‌ها می‌شود.

جلسات 12 قدم
جلسات 12 قدم

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا مس به طلا این انجمن‌ها را تائید یا رد می‌کند ؟ پاسخ ما این است که ما این انجمن‌ها را تا جایی که اعتیاد جنسی را ترک کنید و از وسوسه و اجبار این اعتیاد رها شوید تائید می‌کنیم. ولی به‌عنوان یک‌راه زندگی که بتواند سعادت روح ابدی انسان را تأمین کند، خیر.

توصیه‌ای که ما به عزیزان مبتلابه اعتیاد جنسی می‌کنیم این است که ابتدا آموزش‌های رایگان ما در حوزه ترک انحرافات جنسی را گوش کنید. درصد بسیار بالایی از کاربران با استفاده از این آموزش‌ها درمان می‌شوند. اگر اعتیاد شما پیشرفته‌تر است و نیاز دارید در یک حرکت جمعی و با کمک دیگران ترک کنید، حتماً در جلسات این انجمن شرکت کنید. ولی هدف شما از شرکت در این انجمن، فقط ترک اعتیاد جنسی باشد نه اینکه راه و رسم زندگی خود را بر مبنای آن‌ها بچینید.

شرکت در جلسات این انجمن و انجام 12 قدم روحانی آن، شمارا تا حد بسیار زیادی رشد می‌دهد و از جایگاه روحی مثلاً منفی 50 به جایگاه صفر، و سپس به عددی بالای صفر مثلاً مثبت 50 می‌رساند. ولی 12 قدم روحانی، نمی‌تواند برای سعادت ابدی شما برنامه خاصی داشته باشد و رتبه روح شما را در این مثال، مثلاً به مثبت 10 میلیون و بیشتر برساند.

بعد از 12 قدم، باید حتماً در مسیر دین قرار بگیرید تا پتانسیل رشد روحی شما تا بی‌نهایت افزایش پیدا کند.

اثبات این برداشت ما خیلی ساده است. هیچ فرد 12 قدمی پیدا نمی‌شود که فقط با کار کردن 12 قدم، مثلاً با عالم ملکوت، با فرشتگان، با ارواح مطهر بزرگان و اولیای خدا ارتباط برقرار کرده باشد، مگر آن‌که بعد از 12 قدم، به آغوش دین بازگشته باشد. دلیل دیگر این مدعا این است که بنیان‌گذار برنامه 12 قدمی الکلی‌های گمنام آقای بیل ویلسون، در کتاب پایه این انجمن (به نام کتاب بزرگ یا Big Book )، تجربه افراد 12 قدمی واقعی را این‌طور بیان می‌کند که پس از پاکی و کار کردن 12 قدم، “ما به مذهب خود بازگشتیم” .

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا: 65

دیدگاهتان را بنویسید